Jdi na obsah Jdi na menu
 


Abbottová, Hannah - Studentka mrzimoru v Harryho ročníku.
Ackerly, Stewart - Student Havraspáru.
Agrippa - Čarodějka na kartě u čokoládových žabek.
Alberic - Čaroděj na kartě u čokoládových žabek.
Aragog - Obrovský mluvící pavouk rodu akromantule, který nyní žije se svým početným potomstvem uprostřed Zapovězeného lesa. Do Bradavic se dostal díky Hagridovi, který ho ještě jako student choval tajně ve školním přístěnku. V té době došlo k otevření Tajemné komnaty a Aragog byl označen jako původce zla, které tehdy školu obcházelo. Hagrid mu ale pomohl utéct, sehnal mu družku a čas od času ho v lese stále navštěvuje. Pro jiné lidi je ovšem Aragog smrtelně nebezpečný.

Bagman(Pytloun), Ludo - Bývalý odrážeč mužstva Wimbourne wasps, komentoval Světový famfrpálový pohár. Utratil veškeré peníze na sázkách a nebyl schopen splatit své dluhy.
Bagman(Pytloun), Otto - Bratr Luda.
Bagshotová, Batylda - Autorka ,'Dějin čar a kouzel'.
Bane - Černovlasý kentaur s černou srstí žijící v Zapovězeném lese poblíž Bradavické školy.
Bellová, Katie - Studentka Nebelvíru a střelkyně ve školním famfrpálovém týmu. Chodí do stejného ročníku jako Fred a George, to je o dva roky výš než Harry.
Binns, profesor - Učitel Dějin čar a kouzel. Jediný učitel, který je duch. Ve svém pokročilém stáří jednou usnul před krbem ve sborovně, a když příštího dne ráno vstal a šel na hodinu, své tělo tam nechal. Téměř ani nepostřehl, že je mrtvý. Jeho předmět, dějiny čar a kouzel, je nejnudnějším předmětem ve škole vůbec.
Black, Sirius - Viz. Sirius Black.
Bletchley, ? - Zmijolezský brankář.
Bonesová, Susan - Studentka mrzimoru.
Bonesovi - Kouzelnická rodina zabita Voldemortem.
Boot, Terry - Student Havraspáru v Harryho ročníku.
Borgin - Přihrblý muž s napomádovanými vlasy, majitel krámku s velmi podivnými a částečně nezákonnými předměty na Obrtlé ulici.
Bott, Bertie - Vynálezce Bertíkových lentilek tisíckrát jinak.
Branstonová, Eleanor - Studentka Mrzimoru.
Bryce, Frank - Raddleův zahradník, zavražděn Voldemortem.
Brocklehurstová, Mandy - Studentka Havraspáru v Harryho ročníku.
Brownová, Levandule(Lavender) - Studentka Nebelvíru v Harryho ročníku.
Brumbál, Albus - Viz. Albus Brumbál.
Buclatá dáma - Obtloustlá paní, vyobrazená na jedné z podobizen v bradavické škole. Obraz ukrývá tajný vchod do společenské místnosti Nebelvíru a každý, kdo chce projít dovnitř, musí znát aktuální heslo. Všechny obrazy ve světě kouzelníků jsou pohyblivé, proto Buclatá dáma konverzuje se studenty nebo někdy zcela opouští svůj rám a navštěvuje přítelkyně na jiných obrazech.
Bulstrodeová, Millicent - Studentka Zmijozelu v Harryho ročníku. Má mohutnou postavu, tvrdé rysy v obličeji, zarputilý výraz a bojovně vystrčenou bradu. Ve druhém ročníku pravděpodobně vlastnila kočku.

Cauldwell, Owen - Student Mrzimoru.
Changová, Cho - Chytačka Havraspáru.
Cliodna - Charakter na kartě u čokoládových žabek.
Crabbe, Vincent (Jamie Waylett) - Jeden z nohsledů Draca Malfoye. Je vysoký, ramenatý, má dlouhé gorilí paže a nosí sestřih podle kastrolu. Vyhlíží velice zákeřně, je ovšem také dosti hloupý. Jeho otec je smrtijed.
Creevey, Colin (Hugh Mitchell) - Harryho obdivovatel. Byl proměněn v kámen při otevření Tajemné komnaty.
Creevey, Dennis - Colinův mladší bratr.
Crockfordová, Doris - Čarodějka, se kterou se Harry setkal v Děravém kotli. Několikrát si přišla potřást mu rukou.
Crouch(Skrk), Bartemius - zesnulá hlava Mezinárodní organizace kouzelníků.
Crouch(Skrk), Bartemius Jr. - Mučil pana a paní Longbottomovi, utekl z Azkabanu jen aby v zápětí omráčil a poté zosobnil Alastora Moodyho celý minulý školní rok a zabil svého otce.
Cvak, Emeric - Autor knihy 'Úvod do přeměňování'.

Červíček - Přezdívka Petra Pettigrewa, užívaná hlavně během jeho studia v Bradavicích. Byl pod tímto jménem znám nejspíš pouze svým přátelům, kteří věděli, že se stal zvěromágem, proměňujícím se v krysu.

Delaney Podmore, sir Patrick - Vedoucí honu bezhlavých, kterého se Skoro Bezhlavý Nick nemohl zúčastnit. Mohutný a bodrý duch, nosící svou hlavu povětšinou v podpaží. Je přítelem Skoro bezhlavého Nicka.
Dennis - Člen Dudleyho party hromotluků.
Dobbsová, Emma - Bradavická studentka.
Dobby - Domácí skřítek, dříve sloužící pro rodinu Malfoyových, velký obdivovatel Harryho Pottera. Několikrát se snažil Harryho ochránit před nebezpečím, díky čemuž mu přivodil mnoho problémů a málem ho i připravil o život. Poté, co mu Harry pomohl získat svobodu, začal být Dobby považován ostatními skřítky za podivína, protože nejenže si nesháněl novou rodinu, u které by sloužil, ale dokonce se nechal zaměstnat za plat v bradavické kuchyni. Dobby má pronikavý hlásek, obrovské zelené oči a dlouhý, špičatý nos. Dříve nosil místo oblečení starý povlak na polštář, od té památné chvíle, kdy získal svobodu, si ale libuje v pestrých ponožkách a nosí, pokud možno, na každé noze jinou.
Dursley, Dudley (Harry Melling ) - Harryho obtloustlý bratranec. Podlý, rozmazlený, zlý, líný a nakolik mu to dovoluje jeho hloupost, také vypočítavý. Díky jeho vlivu neměl Harry na základní škole vůbec žádné kamarády. Dudley Harryho odmalička utiskuje, ale od té doby, co mu bradavický hajný Hagrid přičaroval prasečí ocásek, má ze svého bratrance strach. Mladý Dursley je, mírně řečeno, velmi tlustý. Školní lékařka mu dokonce musela předepsat tvrdou dietu, což těžce nesl nejen on, ale i jeho maminka Petunie. Její Dudánek je přece akorát urostlý, statný mladík - celý tatínek! Od svých jedenácti let navštěvuje Dudley střední školu ve Smeltings.
Dursley, Vernon (Richard Griffiths) - Strýc Harryho Pottera. Je to vysoký, tělnatý muž, který nemá skoro žádný krk, zato má velice mohutný černý knír. Je ředitelem firmy na výrobu vrtaček (Grunnings) a sní o tom, že jednoho dne uzavře opravdu velký a výhodný obchod, který mu přinese bohatství a prestiž. O svou rodinu se stará dobře, je však příliš mírný na svého rozmazleného syna Dudleyho, kterému nechá všechno projít. Naopak Harrymu nemůže odpustit jeho kouzelnický původ a čarodějné schopnosti, chová se k němu přehnaně přísně a nespravedlivě a v těch krátkých obdobích, kdy je jeho synovec doma, se mu snaží zamezit přístup k jeho školním potřebám a omezit co nejvíce volnost jeho pohybu.
Dursleyová, Petunie (Fiona Shaw) - Teta Harryho Pottera. Je to vysoká, hubená blondýna s kobylím obličejem a dlouhým krkem, který celé hodiny natahuje přes plot a slídí, co se děje u sousedů. Petunie nekriticky zbožňuje svého syna Dudleyho, avšak Harryho komanduje nebo jednoduše přehlíží. Nikdy se nesmířila s tím, že její sestra Lily (Harryho matka) byla čarodějka a provdala se "za toho budižkničemu Pottera". Slovo kouzlo je v Petuniině domácnosti přísně zakázáno.
Dvanácterák - Přezdívka Jamese Pottera, kterou používal mezi svými přáteli v době, kdy společně studovali v Bradavicích. Vychází z podoby jelena, kterou na sebe bral, když se jako zvěromág přeměňoval.

Emeric Zlý - Plete se studentům s Emerikem Podivným při hodinách Dějin Čar a kouzel.
Errol - Stará (bez nadsázky nutno přiznat že přestárlá) sova rodiny Weasleyových.

Fawkes - Pták fénix, domácí mazlíček profesora Brumbála. Velmi pomohl Harrymu Potterovi v boji proti baziliškovi v Tajemné komnatě. Tento pták ztratil během života ze svého ocasu jen dvě pera a obě byla použita jako magické jádro kouzelných hůlek. Jedno má v té své Harry Potter, druhé sám lord Voldemort.
Figgová, paní - Podle mínění Harryho Pottera je to potřeštěná stará dáma, která bydlí dvě ulice od Dursleyových. Miluje kočky a v jejím domě to páchne zelím. Každý rok v den Dudleyho narozenin si brala Harryho na hlídání. Je také Moták.
Filch, Argus (David Bradley) - Bradavický školník. Neupravený, zatrpklý a věčně špatně naladěný starší muž s obzvlášť negativním vztahem ke všem studentům. Spolu se svou kočkou paní Norrisovou s oblibou slídí po chodbách a snaží se žáky nachytat při nějakých skutečných nebo domnělých nepravostech a přestupcích, za což je jimi všemi svorně nenáviděn. Zná většinu zkratek a tajných chodeb hradu. Ve své pracovně vede podrobnou kartotéku všech přestupků a jejich pachatelů od začátku svého školnického úřadu. Je zastáncem přísných tělesných trestů, které se však k jeho nelibosti v Bradavicích již několik desetiletí nepraktikují. Filch je moták (což je pravděpodobně důvod jeho vztahu ke studentům) a svůj handicap se snaží zmírnit odebíráním Rychločar.
Finch-Fletchley, Justin (Edward Randell) - Kudrnatý chlapec z Mrzimoru ve stejném ročníku jako Harry Potter. Je z mudlovské rodiny a původně měl studovat na mudlovské škole v Etonu. Ve druhém ročníku byl jednou z obětí záhadného monstra z Tajemné komnaty.
Finnigan, Seamus (Devon Muray) - Spolužák a kamarád Harryho Pottera, pochází z Irska. Jeho matka je čarodějka a otec je mudla. Seamus je živý, veselý chlapec s pískově žlutými vlasy a velký fanoušek famfrpálu. Jeho největším přítelem v Bradavicích je Dean Thomas.
Firenze - Mladý, plavý, modrooký kentaur, žijící v Zapovězeném lese. Nesdílí názor ostatních kentaurů, totiž že by se neměli vměšovat do záležitostí lidí, zachránil Harryho před Voldemortem a pomohl mu uvědomit si, že je to právě Temný pán, kdo chce ukrást Kámen mudrců. V 5.díle se stává profesorem Věštění.
Flamel, Nicolas - Známý alchymista a milovník opery, zatím poslední známý tvůrce Kamene mudrců, díky kterému se dožil více než 660 let. Před svou smrtí v roce 1992 žil v Devonu se svou manželkou Perenellou. Přátelil se s Albusem Brumbálem. Viz. Nicolas Flamel.
Flamelová, Perenella - Manželka alchymisty Nicolase Flamela, zemřela ve věku asi 660 let.
Fletcher, Mundungus - Při domovní prohlídce se pokusil uřknout Artura Weasleyho, zatímco se nedíval.
Flint, Marcus - Student Zmijozelu, o čtyři ročníky výš než Harry Potter. Býval kapitánem zmijozelského famfrpálového mužstva, které se v té době vyznačovalo surovostí a nečistou hrou spíše. Podle Harryho názoru Marcus vypadal, jako by měl v sobě trochu trollí krve.

Grangerová, Hermiona Jane (Emma Watson) - Viz. Hermiona Grangerová.
Grangerovi - Rodiče Hermiony Grangerové. Jsou mudlové a oba pracují jako zubaři. Vše nasvědčuje tomu, že existenci kouzelnického světa a místo své dcery v něm přijali celkem dobře, zastávají však názor, že běžné problémy je lepší řešit mudlovským způsobem. Nechtěli například, aby si Hermiona nechala kouzlem zmenšit přední zuby, raději by ji viděli v rovnátkách. Přinejmenším jednou s ní navštívili Gringottovu banku v Příčné ulici, aby vyměnili mudlovské peníze za kouzelnické, a dopisy nebo sladkosti (samozřejmě jen ty, co jsou zdravé pro zuby) jí bez problémů posílají soví poštou. Není známo, co říkají o své dceři a její škole svým přátelům a příbuzným.
Gregorovič - Výrobce kouzelnických hůlek, mimo jiné i hůlky Viktora Kruma.
Grindelwald - Jistý zlý černokněžník, nad kterým v roce 1945 slavně zvítězil Albus Brumbál.
Griphook - Skřet pracující pro Gringottovy. Provázel Harryho a Hagrida podzemními prostorami banky při jejich návštěvě 31.července 1991.
Goyle, Gregory (Joshua Herdmann) - Žák Zmijozelu a jedna z "goril" Draca Malfoye. Je mohutný a nepříliš inteligentní, má zapadlé oči a na hlavě nízký porost tuhých chlupů sahajících až do čela. Jeho otec patří ke smrtijedům.
Gudgeonová, Gladys - Velká obdivovatelka Zlatoslava Lockharta.

Hagrid, Rubeus (Robbie Coltrane) - Viz. Rubeus Hagrid.
Hedvika - Sova sněžná, kterou dostal Harry od Hagrida jako dárek k 11. narozeninám.
Helga z Mrzimoru - Ve své době, někdy před začátkem 2. tisíciletí, byla jednou z největších čarodějek. Je spoluzakladatelkou Bradavic, kde je podle ní pojmenována kolej.
Hengist Zálesák - Charakter na kartě u Čokoládových žabek.
Hermes - Poštovní sova Percyho Weasleyho.
Higgs, Terrence - Bývalý chytač Zmijolezského famfrpálového družstva.
Hoochová, Madam - Učitelka létání v Bradavicích, soudcuje také většinu školních famfrpálových utkání. Je to rázná čarodějka s krátkými šedými vlasy a žlutýma jestřábíma očima.
Hopkirková, Mafalda - Odbor nepovoleného používání kouzel na ministerstvu kouzel, poslala Harrymu varování potom, co Dobby použil levitační kouzlo.
Hornbyová, Olivie - Studentka Bradavic v době, kdy školu navštěvovala také Ufňukaná Uršula.
Humberto, Velký - Postava ze show, kterou Dudley ke své velké lítosti propásl, když společně s Harrym a Dursleyovými opustil dům, po tom, co Harry začal dostávat dopisy z Bradavic.

Chloupek - Obrovský, agresivní tříhlavý pes, který původně patřil Hagridovi. Ve školním roce 1991/92 hlídal v Bradavicích zakázanou chodbu ve třetím patře. Jediné, co ho dokázalo uklidnit a uspat, byla hudba a zpěv.

Jestřábová, Miranda - Autorka knihy 'Příručka kouzelných slov a zaklínadel'.
Johnsonová, Angelina - Střelkyně nebelvírského famfrpálového týmu, pohledná dívka tmavé pleti ze stejného ročníku jako Fred a George Weasleyovi.
Jordan, Lee (Luke Youngbllod) - Žák nebelvírské koleje o dva ročníky výš než Harry Potter. Nejlepší kamarád dvojčat Weasleyových a jejich kumpán při všech akcích. Díky své výřečnosti oficiálně komentuje všechna školní famfrpálová utkání.

Klofan - Hipogryf, kterého předváděl Hagrid bradavickým studentům v rámci péče o kouzelné tvory. Naneštěstí při jedné hodině poranil Draca Malfoye a způsobil mu tržnou ránu na paži. Přestože ke zranění došlo Malfoyovou vinou, Komise pro likvidaci nebezpečných zvířat shledala Klofana nebezpečným a odsoudila ho k smrti. Harrymu a Hermioně se podařilo v poslední chvíli popravě zabránit a s Klofanovou pomocí zachránit i druhý nespravedlivě odsouzený život.
Kopál, Dedalus - Postarší, drobný čaroděj, který v den Voldemortova zmizení vykouzlil nad Anglií déšť meteorů. Dvakrát se setkal s Harry Potterem - jednou se mu uklonil v obchodě, později se mu představil v Děravém kotli.
Kratiknot, profesor (Warwick Davis) - Maličký hubený kouzelník z řad profesorů v bradavické škole, často si dává pod nohy stoh knih, aby dobře viděl na žáky. V mládí prý býval přeborníkem v kouzelnických soubojích, nyní je ředitelem Havraspáru. Jeho předmětem jsou kouzelné formule.
Krum, Viktor - Chytač národního bulharského famfrpálového týmu.
Krvavý baron - Duch zmijozelské koleje. Má prázdný, vytřeštěný pohled, vpadlé tváře a oděv potřísněný stříbrnou krví. Je jediný, před kým má respekt strašidlo Protiva.
Křivonožka - Rezavý kocour s nohami dělajícími čest jeho jménu a ocasem jako štětka na vymývání lahví. Hermiona si ho koupila v Příčné ulici v srpnu 1993. Křivonožkovy neustálé útoky na Ronovu Prašivku vedly k nejedné roztržce mezi oběma přáteli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář