Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prewettovi - Rodina zabita Voldemortem.
Protiva - Bradavické strašidlo. V podobě malého šklebícího se mužíčka se vznáší po chodbách a učebnách školy, neustále vyvádí všemožné zlotřilosti, rozbíjí věci, dělá hluk, posmívá se žákům a škádlí učitele, správce i duchy. Jediný, kdo u něj vyvolává respekt, je Krvavý Baron, duch zmijozelské koleje.
Prýtová, profesorka (Miriam Margolyes) - Profesorka v Bradavicích a ředitelka Mrzimoru. Je to obtloustlá malá čarodějka s rozcuchanými vlasy, rázná, ale veselá a pracovitá osůbka. Vyučuje bylinkářství, její ruce a hábit jsou proto věčně umazané od hlíny.
Ptolemayos - Charakter na kartě u čokoládových žabek.
Pucey, Adrian - Student Zmijozelu, který ve školním roce 1991/92 působil jako střelec ve famfrpálovém týmu své koleje. Je starší než Harry Potter.

Quirrel, profesor - Bývalý učitel obrany proti černé magii v Bradavicích. Mladý čaroděj, který se jednou rozhodl vzít si rok studijního volna a odjet do Evropy nabýt nějaké praktické zkušenosti. Říkalo se, že zažil ošklivé setkání s upíry a ježibabami v Černém lese, protože od svého návratu se neustále lekal a silně zadrhával. Nosil nachový turban, který prý dostal darem od nějakého afrického vladaře, jeho žáci byli ale přesvědčeni, že ho má napěchovaný česnekem proti upírům. Před svou smrtí v roce 1992 byl Quirrell tajným stoupencem a služebníkem Lorda Voldemorta.

Raddle, Tom Rojvol (Christian Coulson) - Skutečné jméno lorda Voldemorta.
Raťafák - Pes tety Marge, který strádá pokud není Marge doma.
Ronan - Kentaur s rudými vlasy a vousy a lesklým kaštanovým tělem. Žije v Zapovězeném lese poblíž Bradavické školy.
Rowena z Havraspáru - Spoluzakladatelka školy v Bradavicích, podle které je pojmenována také jedna z jejích kolejí. Ve své době (asi před tisícem let) byla Rowena z Havraspáru jednou z největších čarodějek.

Scamander, Mlok - Autor knihy, 'Fantastická zvířat a kde je najít'.
Snape, Severus (Alan Rickman) - Viz. Severus Snape.
Spinnetová, Alice - Nebelvírská střelkyně a studentka.
Stopečka, Arsenius - Autor knihy, 'Kouzelnické odvary a lektvary'.

Ted - Mudlovský televizní reportér.
Tesák - Lovecký pes patřící Hagridovi. Svým divokým vzezřením a velikostí nahání hrůzu, ale ve skutečnosti je mírné, až bázlivé povahy.
Thomas, Dean (Alfie Enoch) - Spolužák Harryho Pottera, v Bradavicích se nejvíce kamarádí se Seamusem Finniganem. Umí hezky kreslit, díky svému mudlovskému původu zůstal i v Bradavicích větším příznivcem fotbalu než famfrpálu (fandí fotbalovému mužstvu West Ham), ačkoliv většina kouzelnických spolužáků nechápe, co může být zajímavého na hře s jediným míčem.
Tichošlápek - Přezdívka Siriuse Blacka, používaná především během jeho studia v Bradavicích. Je známá hlavně mezi jeho přáteli, vychází totiž z podoby, kterou na sebe začal brát poté, co se tajně stal zvěromágem; tou podobou je velký černý pes.
Tlustý mnich - Veselý, rozesmátý duch koleje Mrzimor. Ano, je tlustý a oblečený jako mnich, a kdyby nebyl duchem, jistě by měl červené tváře.
Tom - Barman v Děravém Kotli.
Trelawneyová, Sibylla - Učitelka jasnovidectví s velice silnými brýlemi. Každý rok někomu předpovídá smrt.
Trevor - Žába patřící Nevillu Longbottomovi. Nevyznačuje se ničím zvláštním kromě toho, že se svému majiteli neustále ztrácí. (Vzhledem k Nevillově zapomnětlivosti se dá těžko říci, na čí straně je vina.)
Trimble, Quentin - Autor knihy 'Černá magie - příručka sebeobrany'
Turpinová, Lisa - Studentka Havraspáru ve stejném ročníku jako Harry Potter.

Ufňukaná Uršula (Shirley Henderson) - Duch obtloustlé, brýlaté dívky, který straší na dívčích záchodcích v prvním patře bradavické školy. Uršula je velice přecitlivělá, neustále kvílí a přemýšlí o smrti, má ale slabost pro Harryho Pottera - dokonce mu nabídla, že kdyby náhodou zemřel, podělí se s ním o svou kabinku. Uršula zemřela někdy začátkem léta v roce 1953 následkem pohledu baziliška, který byl tehdy vypuštěn z Tajemné komnaty.
Uric Podivný - Je zaměňován s Emericem zlým při hodinách Dějin čar a kouzel

Vablatsky, Cassandra - Autorka knihy 'Odhalování věcí budoucích'.
Viridian, Vindict - Autor knihy 'Kletby a protikletby'.
Voldemort(Pán zla, Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit, Ty-víš-kdo) - Nejkrutější a nejobávanější černokněžník posledního století, jehož cílem je získat nesmrtelnost a tím také absolutní moc. V 70. letech 20. století prožíval první ze svých vzestupů, shromažďoval svoje stoupence a ty, kteří kladli odpor, mučil a zabíjel. Toto období bylo také obzvláště nebezpečnou dobou pro mudly, které lord Voldemort z principu nenávidí. Díky krutostem, které páchal, se brzy většina čarodějů začala bát i jen vyslovit jeho jméno. Osudným se mu stal 31. říjen 1981, kdy zavraždil Jamese a Lily Potterovy, nepodařilo se mu ale zabít jejich malého syna Harryho a zlá kletba se obrátila proti jemu samotnému. Tehdy přišel Voldemort o veškerou svou moc, o své tělo a téměř o všechnu životní energii. Stal se z něj duch, odsouzený k tomu, aby živořil kdesi v lesích a využíval k přežití těla jiných tvorů. Jeho touha po velikosti ale nezeslábla a během let k sobě připoutal mocichtivé jedince, které mohl ovládat a jejichž pomocí začal opět sílit. Tehdy se Voldemortovy cesty znovu začaly křížit s cestami Harryho Pottera. O jeho život začal usilovat dříve, než byl Harry na světě, a zjevně se o to stále snaží. Podařilo se mu již odstranit dvě překážky: pomocí černokněžnického rituálu si opatřil hmotné tělo a zlomil prastaré kouzlo, díky kterému se nemohl Harryho přímo dotknout. Za zmínku ovšem stojí, že Voldemortova i Harryho hůlka v sobě mají jádro ze stejného fénixe a nefungují proti sobě tak, jak by měly, což černokněžníkovi už jednou zkřížilo plány. Tak jako tak ale Voldemort opět povstal a čaroděje čekají obtížné časy. Lord Voldemort kdysi studoval v Bradavicích pod svým původním jménem Tom Raddle a říká se, že jediný, koho se opravdu bojí, je profesor Brumbál.
Výtrusová, Phyllida - Autorka knihy 'Tisíce kouzelnických bylin a hub'.

Waffling, Adalbert - Autor knihy 'Teorie Kouzelnického Umění'.
Wagga Wagga - Vlkodlak, kterého Zlatoslav Lockhart (údajně) přemohl a proměnil zpět do lidské podoby. O tomto hrdinském činu měli jeho bradavičtí studenti napsat báseň jako domácí úkol na hodinu Obrany proti černé magii.
Warbecková, Celestýna - Populární zpívající čarodějka.
Weasley, Arthur (Mark Williams) - Hlava rodiny Weasleyových. Pracuje na Ministerstvu kouzel na ne příliš dobře placeném místě v odboru zneužívání mudlovských výtvorů. On sám je mudly a jejich výtvory fascinován, zajímá ho, jak funguje jejich pošta, telefon, elektrické zásuvky... Kůlnu má plnou nejrůznějších věcí, které vždycky rozebere, k velké nelibosti své manželky je očaruje a zase složí dohromady (kdyby udělal prohlídku u sebe doma, musel by se okamžitě zatknout). Jistou dobu vlastnil létající tyrkysový Ford Anglia, který je ale nyní ztracen kdesi v Zapovězeném lese. Artur Weasley je hubený muž s postupující pleší v rezavých vlasech, je často unavený a přepracovaný. Je však stále dobrosrdečný a má na ministerstvu dost přátel, například Amose Diggoriho.
Weasley, Bill - Nejstarší z Weasleyovic dětí. Během pobytu v Bradavicích měl výborné studijní výsledky a byl také prefektem. Donedávna pracoval pro egyptskou pobočku Gringottovy banky jako lamač kleteb v pyramidách, nechal se ale přeložit na práci v kanceláři. Mohl se tak vrátit do Británie a pracovat pro Fénixův řád. Bill je vysoký a hubený a navzdory svému serióznímu povolání nosí dlouhé vlasy, naušnici v uchu a obléká se jako rockový hudebník.
Weasley, Charlie - Svého času byl v Bradavicích úspěšným chytačem Nebelvírského týmu; v roce 1985, kdy školu končil, získali nebelvírští Famfrpálový pohár naposledy a znovu se mohli radovat až za dlouhých devět let. Charlie měl dokonce možnost věnovat se famfrpálu profesionálně, raději si ale zvolil práci v dračí rezervaci v Rumunsku.
Weasley, Fred a George (James a Oliver Phelpsovi) - Dvojčata, která jsou si velmi podobná vzhledem i povahou. Ve škole v Bradavicích mají celkem dobré výsledky, známější jsou však svými lumpárnami, žertíky a schválnostmi, které provádějí celému svému okolí, vlastní sourozence nevyjímaje. Přesto jsou mezi studenty velmi oblíbení jako baviči i kamarádi. Spolu se svým přítelem Lee Jordanem neustále něco podnikají, ve škole a přilehlých pozemcích znají každý kout a každou tajnou chodbu snad ještě lépe než školník Filch, který s nimi léta vede marný boj. Právě v jeho kanceláři si z věcí zabavených studentům "vypůjčili" Pobertův plánek, který později věnovali Harrymu Potterovi. Fred a George působí také jako odrážeči v nebelvírském famfrpálovém družstvu a tento post je vzhledem k jejich aktivním povahám velice příhodný (Ron o nich prohlásil, že jsou sami jako dva živé Potlouky). Matka chlapcům často vytýká, že myslí jen na legrácky (ostatně kvůli nim dostala z Bradavic víc stížností než na všechny ostatní děti dohromady), místo aby se snažili a byli prefekty jako jejich starší bratr Percy. Po tom ale dvojčata vůbec netouží. Mají talent na výrobu nejrůznějších žertovných magických předmětů (falešné hůlky, Kanáří piškoty, karamely Jazyk jako jelito, Záškolácké zákusky), dokonce už v roce 1994 nabízeli svoje výrobky k prodeji pod hlavičkou Kratochvilné kouzelnické kejkle - a měli hodně objednávek. Školu nakonec opustili před ukončením sedmého ročníku (OVCE už jim prý k ničemu nejsou) a na Příčné ulici si otevřeli vlastní obchod se svým zábavním artiklem.
Weasley, Percy (Chris Rankin) - Velice ambiciózní a výborný student, který si potrpí na řád a dodržování pravidel a horlivě se ujímá přidělených úkolů a odpovědností. Díky tomu si už hodně vytrpěl od svých mladších sourozenců Freda a George, kteří ho považují za nemožného suchara. Na škole v Bradavicích působil jako prefekt (1991-93) a jako primus (1993-94), na což byl náležitě hrdý (denně si leštil prefektský odznak), od šestého ročníku měl známost s havraspárskou studentkou Penelopou Clearwaterovou. Po absolvování Bradavic (samozřejmě s vyznamenáním) získal místo na Ministerstvu kouzel v oddělení mezinárodní spolupráce, brzy povýšil až na asistenta ministra. Percy nosí brýle, je hubený a vysoký. Vlastní sovu Hermese.
Weasley, Ronald Bilius (Rupert Grint) - Viz. Ron Weasley.
Weasleyová, Ginny Molly (Bonnie Wright) - Nejmladší z Weasleyovic dětí, malá, hndědooká, citlivá, ale energická dívka. Má slabost pro Harryho Pottera a částečně i díky tomu sehrála významnou úlohu v událostech, ke kterým došlo ve školním roce 1992-93. (HP a Tajemná komnata) Ve čtvrtém ročníku (1995-96) hrála chytače za Nebelvír, ale v budoucnu by prý raději dávala góly.
Weasleyová, Molly (Julie Walters) - Přestože by to do této menší, buclaté ženušky nikdo neřekl, vládne své domácnosti a svým sedmi ratolestem pevnou rukou. Je velmi temperamentní a dokáže vypadat jako rozzuřený šavlozubý tygr, pokud některé z jejích dětí něco provede. Na druhou stranu je ale velmi laskavá a Harryho Pottera má ráda téměř jako vlastního. Při každé jeho návštěvě u nich doma mu podstrojuje a na každé vánoce mu uplete svetr stejně jako svým dětem.
Weasleyovi - Stará kouzelnická rodina, ze které pochází Harryho nejlepší kamarád Ron. Pro všechny její členy je typické, že jsou pihovatí, mají zrzavé vlasy a studovali (nebo studují) v Nebelvíru. Weasleyovi jsou velmi chudí a žijí v architektonicky poněkud svérázném domě, zvaném Doupě.
Whisp, Kennilworthy - Uznávaný famfrpálový odborník, autor četných děl pojednávajících o famfrpálu, z nichž nejznámější je Famfrpál v průběhu věků. Whisp žije v Nottinghamshiru a jakožto fanoušek týmu Wigtownských tuláků nechybí na žádném jejich utkání.
Wood, Oliver (Sean Biggerstaff) - Bradavický student a až do června 1995 brankář a kapitán nebelvírského famfrpálového týmu. Tento ramenatý mladík, o čtyři roky starší než Harry Potter, je opravdovým famfrpálovým nadšencem a úlohu kapitána bral velmi vážně. Pro své družstvo organizoval pro jistotu hned od začátku školního roku tréninky, které začínaly někdy ještě téměř za tmy, obzvláště se pak vyžíval ve vymýšlení složitých strategií, u jejichž výkladu většina jeho spoluhráčů usínala. Nakonec se mu ale splnil sen a těsně předtím, než školu absolvoval, se jeho týmu podařilo vyhrát vytoužený Famfrpálový pohár. Nyní hraje za Pudleymerské kanonýry.
Wright, Bowman - Specialista na čarodějné zpracování kovů, vynálezce Zlatonky. Žil ve 14. století v Godrikově dole v Británii.

Yvonne - Přítelkyně tety Petunie

Zabiniová, Blaise - Studentka Zmijozelu ve stejném ročníku jako Harry Potter.
Zmijozel, Salazar - Spoluzakladatel Školy čar a kouzel v Bradavicích, který byl ve své době jedním z největších světových čarodějů. Během práce ve škole začal prosazovat názor, že by on a jeho kolegové měli vyučovat pouze studenty čistě kouzelnického původu, protože ostatním se nedá věřit. Tak vznikaly rozepře, které vyvrcholily ve vážném střetu mezi Zmijozelem a Nebelvírem, a Zmijozel nakonec ze školy odešel. Salazar byl známý také zbudováním Tajemné komnaty a schopností mluvit hadí řečí, díky čemuž má jeho kolej dodnes hada ve znaku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář